Cocktail

Jeden z posledních rájů světa, floridský národní park Everglades, je turisty hojně navštěvovanou destinací. Prehistoricky vyhlížející krajina udivuje svým tvárněním, zeměpisnou výškou, faunou, flórou. Představuje pozůstatek doby ledové.

bigstock-everglades-national-park-69181957_935

Při současných archeologických výzkumech bylo zjištěno, že pod stromovými ostrovy jsou docela obyčejná smetiště: hromady kostí, zbytků jídla, uhlíky, střepy i nástroje, ovšem lidských společenstev, která tu žila asi tak před pěti tisíci let.

Fauna

To jsou předně aligátoři, kaguáři a komáři. První jmenovaní jsou symbolem destinace, druzí se tam vyskytují při vší své vzácnosti v poměrně hojné míře. A komáři jsou spolehlivě nejrozšířenější živočišný druh této mokřadní oblasti.

  • Přečtětě si také zajímavý článek na portálu Amerika.cz o Everglades

Nejsou to ovšem jediní z živočišné říše, Uvádí se, že zde žije více než 350 druhů ptáků, na 300 druhů ryb, 40 druhů savců a okolo 50 druhů plazů. Aligátorů žije v mokřadech nespočet. Aligátor severoamerický má velké, tmavé, silné tělo se silnými končetinami, širokou hlavou a velice silným ocasem. Samci těchto aligátorů dosahují délky přes pět metrů. Aligátoři netečně leží i na okrajích některých turistických cest, fotografování a zájem turistů je nijak nevyvádí z míry.

  • Chcete vidět aligátory? Vydejte se v parku hlavně po Anhinga Trail.

bigstock-american-alligator-53719036_935

V národním parku Everglades se dobře žije i jinému kultovnímu zvířeti severní Ameriky – kaguárům. Kaguár, čili puma americká, je největší kočkovitá šelma severní Ameriky. Velikostí je srovnatelná s levhartem. Brakické vody svědčí dalšímu exotickému zvířeti – kapustňáku floridskému.

Je to obrovský vodní savec, někdy lidově zvaný mořská kráva. Dosahuje skoro pěti metrů. Dříve byl loven pro olej a maso, ale nyní je chráněný zákonem. Lov nebo odchyt jakéhokoliv zvířete je ostatně zakázán na celém území parku.

bigstock-cougar-puma-concolor--103160861_1000

Při procházkách parkem se návštěvníci těší z nebojácných šedých veverek nebo z mývalů a vačic. Při vyjížďkách na lodích je možno pozorovat bezpočet vodních ptáků, vážek a motýlů. Vzácně utvářený ekosystém skýtá dobré podmínky pro život želv.

S trochou nadsázky lze ovšem říci, že nejrozšířenějším živočichem národního parku Everglades je komár. Mělká voda a mokřady jsou ideální líhní. Komárů je v oblasti méně v zimních měsících, ale i tehdy budou notně trápit. Proto se musí turista dobře vybavit repelentem.

bigstock-great-blue-heron-everglades-31313312_935

Flóra

Národní park Everglades tvoří jedinečný mokřadní ekosystém na území s vápencovým podložím a brakickou vodou v místech, kde se široká delta řeky Pahayokee mísí se slanou vodou. Zdejší mandrovníkový les je rozlohou největší na západní polokouli. Jedná se ovšem už jen o asi čtvrtinu původní rozlohy floridských mokřadů. V minulosti byly vysoušeny, aby lidé získali zemědělskou půdu nebo podloží pod železnici. Tam, kde pevnina zasahuje do řeky, rostou palmy, mařice a lekníny, směrem na souš je vegetace tvořena mahagonovými stromy a borovicemi.

bigstock-everglades-national-park-73230226_935

Samotná řeka Pahayokee je hluboká maximálně 15 centimetrů, ale široká až 80 kilometrů. V překladu její název znamená „řeka trávy“, a tak je často nazývána i v turistických průvodcích. V oblasti, kde řeka vtéká do Atlantského oceánu, je zeměpisná výška tak malá, že místy dosahuje záporných hodnot – je pod hladinou moře, v nejvyšších bodech jen 2,4 metrů nad mořem.

Uprostřed řeky Pahayokee jsou malé ostrůvky hustě porostlé vysokokmennými tropickými stromy.  Příčiny jejich vzniku byly dlouho neznámé, proto si v místním dialektu vysloužily onačení „hammocks“, v překladu „kopečky či vršky nejasného původu“. Stromové ostrovy se rozkládají na relativně méně vlhkých vyvýšeninách, které obvykle sahají jen do jednoho metru nad řekou.

bigstock-everglades-coastal-prairie-tra-39306475_935

Jsou tvořeny nesourodým společenstvem tropických stromů rostoucích do asi dvacetimetrové výšky. Stromové ostrovy tvoří například mahagon, březule či zlatopod, ale i stromy známé z chladnějšího klimatu, například duby, javory a břestovce. Z nich vyrůstají různé epifyty (rostliny hostující na dřevě) a liány. Parter tvoří kapradiny. Více do vnitrozemí rostou cypřiše a borovice.

V parku roste na ploše 610 684 hektarů přibližně tisíc druhů rostlin. Návštěvníci je mohou pozorovat, fotit, filmovat, či kreslit. Není však možno nějaké si odnést: sběr rostlin je zde zakázán. K prohlídkám slouží mnoho turistických cest, ovšem není nutno pohybovat se jen po nich. Flóru parku si lze prohlédnout také z lodi, například z kanoe. 

Partneři

ESO travel

Informace a zajímavosti o národním parku Everglades pro vás připravuje cestovní kancelář ESO travel, vítěz TTG Travel Awars 2011 v kategorii Nejlepší touroperátor pro Ameriku.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@everglades.ihned.info