Cocktail

Zajímavá místa a nejlepší cesty

 zpad_slunce_nad_mokadami_v_np_everglades_1280

O floridském národním parku Everglades se traduje, že právě tady – na bohem i lidmi zapomenutém místě – začíná ta pravá divočina. Bez průvodce se zde prakticky ani neotočíte, přesto bude trasa, jíž parkem ujdete, neopakovatelným zážitkem. Kam se vydat a jakou trasu zvolit abyste toho viděli pokud možno co nejvíce? Poradíme!

Kdy do parku vyrazit?

Park Everglades je sice otevřený celoročně, značná část tras a turistických atrakcí bývá ale mimo sezónu uzavřena a návštěvníci sem nesmí. Hlavní sezonou v Everglades je tzv. suché období od listopadu do května.

Mimo toto období se můžete setkat s četnými srážkami, které vám průzkum zdejších (nad)pozemských krás poměrně zkomplikují. Ale deště nejsou to nejhorší, co vás v Everglades mimo sezónu čeká. „Těšit“ se totiž můžete i na hejna komárů, kteří vám svými nelidskými kusadly budou pít pořádně krev!

Po stopách růžových plameňáků

Parkem Everglades prochází jedna hlavní turistická trasa až do kempu Flamingo (kemp získal název podle svých narůžovělých obyvatel, kteří si zde žili na opravdu vysoké noze). Ovšem pozor, celá trasa má téměř 100 kilometrů.

Vidět na ni můžete ale pestrý kolorit všeho, co park Everglades ukrývá. Ale nezoufejte, zemřít žízní a vyčerpáním vás zde rozhodně nenechají. Každých pár kilometrů na vás čeká odpočívadlo, u kterého začíná naučná stezka bažinami, pralesem a mokřinami, která jsou pro tato místa typická.

Za balvany i výstavou

Jakmile doputujete k velkému uvítacímu parku, zastavte se v Ernest Coe Visitor Center, kde na vás čeká bohatá výstava s veškerými informacemi a zajímavostmi o parku. Zeptat se zde můžete na vše, co vás zajímá a zjistíte mnoho také o ubytování v kempu Flamingo. Pokud jste si zapomněli přibalit repelent, máte poslední šanci to napravit!

mld_aligtora_na_devnm_mstku_v_np_everglades_1280

Pak už vás nebude nic a nikdo dělit od bohapusté divočiny, aligátorů a krvesajících komárů a dalšího otravného hmyzu, ale také od nadpozemských krás, úchvatných jezer a pralesů, které jakoby snad ani do tohoto moderního a nadmíru uspěchaného světa snad ani nepatřily.

Chcete-li něco přivézt zbytku rodinky, učiňte tak v přilehlém klimatizovaném obchodě se suvenýry. A teď hurá do parku! 

Anhinga Trail: Aligátoři, které budete překračovat

Máte panickou hrůzu z aligátorů? Pak se rozhodně hned na druhé křižovatce nedávejte doleva k prvnímu „aligátořímu odpočívadlu“ a stezce s názvem Anhinga Trail. Vybetonovaná cestička vedoucí od návštěvnického centra se rázem promění v mokřiny a bažiny, z nichž na vás budou co chvíli vykukovat divoké žlutozelené oči, které pomalu přechází v tmavozelenou hrbolatou kůži.

hlava_aligtora_v_np_everglades_1280

Ano, tušíte správně – zdejší mokřady jsou rájem aligátorů, kterých na cestě parkem potkáte nespočet. Proto doporučujeme chovat se tiše, držet se pouze vyznačených stezek a hlavně respektovat zákony džungle, na kterých tento park stojí a zároveň i padá.

Nutno podotknout, že od zařazení turisty na denní jídelníček aligátorů jej dělí pouze několik desek nad vodné hladinou a uprostřed rákosí. Můžeme tedy jen spoléhat na to, že pracovníci parku dbají o dostatečné nasycení svých svěřenců, kteří by si tak mohli na turistech v opačném případě pochutnávat doslova až s nadpozemskou lehkostí. Ale zpět k naší trase. Společně s dalšími metry začnete přítomnost aligátorů zcela ignorovat.

Pinelands Trail: Pralesy, jedovatí hadi i roztodivné květiny

Další stezkou, kterou při návštěvě parku Everglades rozhodně nesmíte vynechat, je Pinelands Trail, pokrytá hustým borovicovým porostem, ale i květinami rozličných tvarů, vůní a barev. Vyšlapaná stezka je lemována informačními cedulemi, z nichž se dozvíte vše o místní fauně a flóře.

A když jsme u té flóry – věřte nám, že bez některých informací byste se mile rádi obešli. Na jedné z cedulí je totiž bohatý seznam jedovatých hadů, kteří se vám zde neslyšeně plazí pod nohama. Ruku na srdce – narazit na tohohle hadicového predátora je ale skoro jako výhra v loterii.

varovn_cedule_v_np_everglades_1280

Pa-Hay-Okee Trail: (Ne)vábná vyhlídka a ptačí svět

Máte dost močálů? Ne?! Pak jste tady správně! Takhle stezka vám totiž umožní pohlédnout na ně z tak trochu jiné perspektivy. Stezka má necelých 400 metrů, na jejichž konci vás čeká obří vyvýšená plošina, z níž si můžete mokřady a jejich zubaté obyvatele v Everglades dostatečné prohlédnout ze všech stran. Společnost vám na stezce budou dělat zástupci místní ptačí říše, jichž je zde opravdu značné množství (nic pro odpůrce hororu „Ptáci“)!

West Lake Trail: Okouzlující jezero a nespočet volavek

Pokud se proderete mangrovníkovým lesem a nesežerou vás při tom zástupci zdejší zvířecí říše, máte vyhráno! Alespoň tedy na chvíli. Na konci stezky vás čeká vyhlídka na obří West Lake jezero, které je tím nejkrásnějším v celém parku.

mld_volavky_v_np_everglades_1280

Hladina připomínající za klidných a bezvětrných dnů přírodní zrcadlo je rozčeřena pouze jedním přístavním molem, které působí v celém parku téměř až nadpozemsky.

Romantickou atmosféru tohoto místa dokresluje štěbetání a let pestrobarevných volavek, které patří k nejpočetnějším zvířecím zástupcům tohoto místa (hned po aligátorech, samozřejmě).

Kemp Flamingo: Místo, kde bude hledat plameňáky jen stěží

Začali jsme kempem Flamingo a tím samým kempem také skončítm. Pokud sem míříte v naději, že se pokocháte pohledem na růžové opeřence, musíme vás bohužel zklamat. Plameňáci zde už bohužel dlouhá léta nežijí. A pokud ano, tak se před turisty velmi dobře schovávají.

Kemp je během hlavní sezóny nabitý k prasknutí. Jeho součástí je také přístav a poměrně dobře vybavená samoobsluha. Mimo sezónu zde ale nenarazíte prakticky ani na živáčka, což může být paradoxně pro některé cestovatele více, než zajímavé.

Tušíme, že vás návštěva Everglades zcela vyčerpala, proto přejeme brzké rozložení stanu a klidnou dobrou noc bez zubatých aligátořích návštěvníků J

Partneři

ESO travel

Informace a zajímavosti o národním parku Everglades pro vás připravuje cestovní kancelář ESO travel, vítěz TTG Travel Awars 2011 v kategorii Nejlepší touroperátor pro Ameriku.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@everglades.ihned.info