Cocktail

Flóra v národním parku Everglades

Národní park Everglades tvoří jedinečný mokřadní ekosystém na území s vápencovým podložím a brakickou vodou v místech, kde se široká delta řeky Pahayokee mísí se slanou vodou. Pobřeží Atlantského oceánu vroubí pásmo mangrovů, ohrožených a chráněných dřevin, jejichž kořeny rostou z bahna a slané vody. V té dokáží přežít díky filtračním schopnostem. Mandrovníkový les národního parku Everglades je rozlohou největší na západní polokouli. Jedná se ovšem už jen o asi čtvrtinu původní rozlohy floridských mokřadů. V minulosti byly vysoušeny, aby lidé získali zemědělskou půdu nebo podloží pod železnici.

Národní park Everglades je místo, kde kromě mokřadů můžete obdivovat i tak zvané stromové ostrovy, kterým se zde říká hammocks. Stromové ostrovy se rozkládají na relativně méně vlhkých vyvýšeninách, které obvykle sahají jen do jednoho metru nad řekou. Jsou tvořeny nesourodým společenstvem tropických stromů rostoucích do asi dvacetimetrové výšky. Stromové ostrovy Národního parku Everglades tvoří například mahagon, březule či zlatopod, ale i stromy známé z chladnějšího klimatu, například duby, javory a břestovce. Z nich vyrůstají různé epifyty (rostliny hostující na dřevě) a liány. Parter tvoří kapradiny. Více do vnitrozemí rostou cypřiše a borovice.

V parku Everglades roste na ploše 610 684 hektarů přibližně tisíc druhů rostlin. Návštěvníci je mohou pozorovat, fotit, filmovat, či kreslit. Není však možno nějaké si odnést: sběr rostlin je v Everglades zakázán. K prohlídkám slouží mnoho turistických cest, ovšem není nutno pohybovat se jen po nich. Flóru parku si lze prohlédnout také z lodi, například z kanoe. V období od prosince do dubna panuje v celé oblasti vcelku mírné počasí, teploty se pohybují od 12 do 25 stupňů Celsia. Léta jsou horká (průměrně 32° C) a s vlhkostí vzduchu okolo 90 procent.

Kam pokračovat?

Partneři

ESO travel

Informace a zajímavosti o národním parku Everglades pro vás připravuje cestovní kancelář ESO travel, vítěz TTG Travel Awars 2011 v kategorii Nejlepší touroperátor pro Ameriku.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@everglades.ihned.info